Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.

Artyści z pola sztuk wizualnych, od czasów wielkiej awangardy lat 30., używają w swojej praktyce twórczej filmu jako jednego z głównych mediów wypowiedzi artystycznej. Szczególnie lata 60. i 70. w sztuce XX wieku stanowiły istotny moment przewartościowania sprawiając, że media takie jak fotografia i film zaczęły być nawet częściej używane przez artystów niż malarstwo i rzeźba. Obecnie nie sposób zrozumieć rozwoju sztuki współczesnej od lat 60., czy też napisać wiarygodnej historii sztuki ostatnich 40 lat, nie wspominając o filmie. Szereg najwartościowszych dzieł sztuki polskiej powstało właśnie w tym medium. Na filmie również zostały udokumentowane liczne, niezwykle ważne performances, happeningi, interwencje, wystąpienia, spektakle, wystawy, etc.

O ile filmy zrealizowane w wytwórniach filmowych czy też telewizji miały ułatwioną dystrybucję, to filmy artystów z pola sztuk wizualnych, realizowane przez nich głównie prywatnie, bez udziału profesjonalnych filmowych instytucji, niestety po krótkiej cyrkulacji w muzeach i galeriach kończyły swój żywot nie będąc dalej dystrybuowanymi.

Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej to projekt skupiony głównie na ocalaniu zagrożonych zniknięciem filmów artystycznych realizowanych i przechowywanych przez twórców głównie prywatnie, w dość amatorskich, pozainstytucjonalnych warunkach, filmów istniejących często tylko w jednej, bardzo intensywnie eksploatowanej kopii. Filmy te stanowią często jedne z najwybitniejszych osiągnięć polskiej sztuki XX wieku. W ramach projektu będą wytwarzane wysokiej jakości kopie cyfrowe, które będą następnie przechowywane za pomocą odpowiedniej, specjalnie w tym celu powołanej infrastruktury technicznej.

Filmoteka Muzeum skupia się również na zabezpieczeniu filmów z końca lat 90. oraz ostatnich lat zrealizowanych i przechowywanych na nietrwałych nośnikach cyfrowych. Oprócz digitalizacji, upowszechniania i edukacji dotyczących realizacji historycznych, kuratorzy Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej, będą w najbliższych latach na bieżąco wybierać do archiwizacji i cyfrowego zabezpieczenia filmy działających obecnie artystów polskich, które uznają za bardzo istotne dla kultury współczesnej.

W chwili obecnej na stronie internetowej Filmoteki jest prezentowanych 400 filmów, docelowo znajdzie się na niej 1500 pozycji.

www.artmuseum.pl/filmoteka

Kurator: Łukasz Ronduda

Współpraca: Adrian Antoniewicz, Aleksandra Kędziorek, Łukasz Mojsak, Bartosz Stawiarski

Opisy: Karolina Andrzejewska (KA), Aleksandra Hirszfeld (AH), Aleksandra Kędziorek (AK), Zuzanna Koszuta (ZK), Małgorzata Krzanowska (MK), Jagna Lewandowska (JL), Łukasz Mojsak (ŁM), Magdalena Nowak (MN), Łukasz Ronduda (ŁR)

Projekt graficzny: Noviki Studio

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Kultura+

Tekst i grafika: materiały prasoweTagi: ,

advert

Animator 2014

Spotkania ze sławami świata animacji, przegląd kultowych filmów rysunkowych, warsztaty […]

Czarny Ląd na Off Piotrkowska

Afrykańska restauracja MEG MU to jedno z pierwszych miejsc otwartych […]

Rebeka, Rubber Dots i Pysh wystąpią na Audioriver 2014

Do 40 zagranicznych gwiazd festiwalu oraz kilku ogłoszonych wcześniej polskich […]

Warzelnia – blisko do centrum, daleko do miasta

Luksusowe osiedle w malowniczej scenerii, przedstawiamy poznańską inwestycję Nickel Development. […]

Najlepszy budynek

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Historii […]

Karol Wysmyk: A Chronic Condition

  W czwartek w londyńskiej Unit 24 Gallery otwarta zostanie […]

Poznań Design Days

30 czerwca rusza pierwsza edycja poznańskiego festiwalu o designie! Na […]

Tydzień z architekturą

Niezwykłe spotkania, wydarzenia, pokazy filmów, warsztaty i wystawy – jutro […]

Czerwiec w Muzeum Sztuki

Zmiana pola widzenia. Druk funkcjonalny i awangarda, Atlas nowoczesności. Kolekcja […]

Finałowa piątka

Portal polityka.pl ogłosił właśnie finalistów III już edycji konkursu architektonicznego […]

Fashion Week Poland z dystansu

Polski fashion week wystartował! We wtorkowy wieczór licznie zgromadziła się […]

Grolsh Artboom Festival

Jedyny w swoim rodzaju, interdyscyplinarny, międzynarodowy festiwal dotykający w bezpośredni […]